Jesteś miłośnikiem aromatycznej małej czarnej? W takim razie koniecznie powinieneś poznać trzy alternatywne metody parzenia kawy. A jeśli chciałbyś spróbować kawę w niecodziennym wydaniu, koniecznie powinieneś odwiedzić Kawiarnię Wapiarnia w Poznaniu.

Chemex – dla miłośników kawy dobrej jakości

W ramach metody Chemex kawa parzona jest w specyficznej, szklanej karafce, która swoim wyglądem przypomina nieco kolbę laboratoryjną. Karafka posiada charakterystyczny, drewniany kołnierz, który wskazuje połowę objętości czarnego napoju. Bardzo ważnym elementem jest również gruby, wielowarstwowy filtr, który zapewnia bardzo klarowny napar o aksamitnej konsystencji. Chemex jest jednocześnie zaparzaczem i karafką na gotową kawę. Za sprawą swoich unikalnych kształtów stanowi również ikonę designu użytkowego.

O smaku kawy parzonej metodą Chemex decyduje nie tyle kształt karafki, co zastosowane w niej filtry. To one wpływają na intensywność kawowego naparu. Są dość grube, mocno filtrują, co przekłada się na bardziej delikatny i wytrawny smak kawy. Idealnie nadają się do parzenia jasno palonych kawach, podkreślając ich lekkość i czystość smaku.

Drip – alternatywny sposób na smakowitą małą czarną

Jest to stosunkowo prosty sposób na zaparzenie aromatycznej kawy, która zachwyci cię intensywnością smaku. Napar przygotowywany jest w specjalnym urządzeniu, które może być ceramiczne, metalowe, szklane lub plastikowe. Ważnym elementem całego procesu są papierowe filtry. Akcesoria odgrywają jednak drugoplanową rolę, gdyż najważniejszy jest sposób parzenia. Potrzeba do tego świeżo palonej kawy o jednorodnych ziarnach, które najlepiej zmielić bezpośrednio przed parzeniem. Ziarna mielimy na grubość piasku. Następnie wsypujemy kawę na filtr i wlewamy wodę, która powinna mieć temperaturę 80-94 stopni. Wodę przelewamy powoli przez ok. 30 sekund. W tym czasie zachodzi preinfuzja, czyli wstępne zaparzanie kawy. Parząc kawę w dripperze, uzyskujemy czarny, bardzo esencjonalny napar. Metoda ta wydobywa z kawy delikatne nuty owocowe, kwiatowe, orzechowe czy karmelowe. Kawę należy pić bez cukru i mleka, by w pełni delektować się walorami jej smaku.

Aeropress – najbardziej kreatywny sposób parzenia kawy

Aeropress to jedna z młodszych metod parzenia kawy. Daje ogromne pole do popisu dla własnej inwencji twórczej. Można więc eksperymentować z proporcjami, gatunkami i czasem parzenia, uzyskując różnorodne rezultaty. Działanie Aeropressu można porównać do dużej strzykawki. Przyrząd do parzenia kawy składa się z głównej tuby, do której wkłada się tłok zakończony gumową uszczelką. Główna komora od jednej strony jest zamykana. Do Aeropressu wsypujemy zmieloną kawę, wlewamy wodę, mieszamy i zakręcamy od góry sitkiem z założonym filtrem. Po określonym czasie odwracamy przyrząd i przeciskamy kawę do kubka. Bardzo często do parzenia Aeropressu stosuje się kawy jasno palone z segmentu specialty.

metody parzenia kawy